پاپ اسمیر

سخت یا آسان؟
پاپ اسمیر یکی از ساده ترین و مطمئن ترین آزمایشهای بررسی سرطان و تغییرات سلولی در زمینه مراقبتها و بیماریهای زنان است که همواره یار پزشک و بیمار محسوب میشود.
خوب است بدانید که بدخیمی های گردن رحم یکی از مخرب ترین و مخفی ترین بیماریها در زنان است که می توان آن را با انجام  تست پاپا نیکولا( پاپ اسمیر) تشخیص، درمان و حتی پیشگیری نمود. روند انجام این تست آسان و با پیشرفت در زمینه تجهیزات پزشکی و نمونه برداری دقیق است. امروزه با استفاده از ابزارهای جدید نونه برداری میزان دقت و اطمینان به نتایج افزایش یافته است.
شاید قرارگیری روی تخت ژنیکولوژی و آمادگی برای انجام تست، همانطور که در این سالها در بیمارانم مشاهده کردم کمی دشوار به نظر برسد اما با یادآوری پیشگیری از آسیب های احتمالی، سختی آن فراموش می شود. به خصوص آنکه با خواندن مطالب علمی مربوطه، با آگاهی و آمادگی ذهنی  کامل به مطب مراجعه خواهید کرد.
پیشنهاد می شود تست پاپ اسمیر با شروع رابطه جنسی و ازدواج انجام شود و موکول به سن یا شرایط ویژه نگردد.بنابراین در تمام خانمهای 18سال به بالا و یا شروع رابطه جنسی انجام تست توصیه می گردد.
برای نمونه برداری، بانو روی تخت ژنیکولوژی دراز میکشد و اسپکولوم (وسیله ای که توسط آن واژن باز و دهانه رحم مشاهده می شود) در واژن قرار گرفته و سپس نمونه گیری توسط اسپاچولا یا براش های جدید از دهانه رحم صورت میگیرد.
 برداشتن نمونه به معنی لمس براش با سطح دهانه رحم است. طی نمونه برداری خانم درد یا علامتی را احساس نمی کند و کار پس از حداکثر10-5 دقیقه تمام می شود. نمونه روی لام قرار میگیرد و به پاتولوژی یا بخش آسیب شناسی آزمایشگاه منتقل می شود.
آنچه شما قبل از حضور در مطب برای انجام تست باید رعایت کنید: از دو روز از قبل تماس جنسی پرهیز کنید، این تست حین قاعدگی انجام نمی شود، لوبریکانت یا داروی واژینال را از شب قبل مصرف نکنید.
در صورتیکه ترشحات واژینال زیاد و عفونی باشد، بهتر است ابتدا یک دوره درمان انجام شده و سپس بارعایت شرایط انحام تست نمونه گیری صورت گیرد.
توصیه منابع رفرانس زنان انجام سالانه تست تا سه سال و در صورت نرمال بودن آن ،تکرار با توصیه و تشخیص ماما یا پزشک است.
به بدنتان توجه کنید و در حفظ سلامتی بخش مهم آن که سلامت روانی شما را هم تامین میکند، ساعی باشید.
در هفته های بعد مطالب بیشتری با این موضوع خواهید خواند.
این مطلب را در اینجا ببینید.
/ 0 نظر / 9 بازدید